بگونیا هیمالیس

نام علمیbegonia :
نام رایج :بگونیا هیمالیس
زیستگاه :جنوب و مرکز آمریکا و آسیا
طبقه بندی :گیاهان گلدار دائمی
مشخصات کلی :
بگونیا هیمالیس یک گیاه دائمی با برگهای تقریبا بیضی کشیده میباشد که اکثرا به رنگ تیره سبز میباشند.
این گیاه دارای ساقه ی گوشتی میباشد که برگها بطور متناوب در طول آن تشکیل میشوند.
جالبترین قسمت این گیاه گلهای زیبای آن میباشد که بسیار زیبا و همچنین دارای رنگ های متنوعی میباشند که به آنها جذابیت خاصی میدهد.
این گیاه به دلیل گلهای زیبا و پرپشتش در بسیاری از مناطق به بگونیا رزی معروف هست.
در کل این گیاه بسیار زیبا میباشد اما نگهداری آن کمی نیازمند تخصص در زمینه گل و گیاه دارد.
آبیاری :
بگونیا به آبیاری از گلدان حساس است و اگر شما میخواهید این کار را انجام دهید باید مواظب باشد که آب به ساقه بگونیا برخورد نکند.بهترین روش برای آبیاری این گیاه از طریق زیر گلدانی میباشد که بطور کلی باید بعد از هربار خشک شدن انجام شود.
بعد از اضافه کردن آب به زیر گلدانی به مدت 15 دقیقه صبر کنید اگه آب مازاد ماند آن آب را از زیر گلدانی خارج کنید.
خاک :
بگونیا به دلیل داشتن ریشه های حساس نیازمند خاکی سبک میباشد.بهترین پیشنهاد استفاده از پیت ماس مرغوب میباشد.گلدان گیاه را به اندازه خود گیاه انتخاب کنید،یعنی نباید گلدان برای گیاه بیش از حد بزرگ باشد.
دما و نور :
این گیاه عاشق نور است اما اگر آفتاب به صورت مستقیم به برگ های این گیاه بتابد باعث سوزش کناره های برگها و همچنین گلها میشود که باعث بد ریخت دیده شدن گیاه خواهد شد.
بهترین مکان برای نگهداری این گیاه مکانیست با نور ملایم که به گیاه آسیب نزند.
تکثیر :
تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر ، قلمه گیری ازساقه و قلمه گیری از طریق برگ انجام میشود. ما در اینجا به قلمه گیری از طریق ساقه اشاره خواهیم کرد. قلمه گیری این گیاه بسیار ساده است. قلمه این گیاه را از ساقه مناسب انتخاب بکنید و دارای حداقل دو برگ باشد. این قلمه انتخاب شده را به مدت یک یا دو هفته در آب قرار دهید!بهمین سادگی بعد از نمایان شدن ریشه ها این قلمه ها به بستر پیت ماس منتقل کنید.